5


Історична довідка
Головне меню
Block title
Block content
Корисні посилання

Історична довідка

Історія створення району

   Сьомого грудня 1979 року був заснований Довгинцівський район, сьомий і останній по місту Кривому Рогу.


    Першим завідуючим відділом освіти був Дабіжа Микола Кирилович (з 1979 по 1992 рік). На час створення району у відділі освіти працювали Габелко Ірина Іванівна - заступник завідуючого відділом освіти, Олешко Тамара Костянтинівна - завідуюча районним методичним кабінетом, Тахтаулова Антоніна Дмитрівна - методист районного методичного кабінету

    З 1984 року по 1990 рік на посаді завідуючого районним методичним кабінетом працював Петрикєєв Сергій Іванович, який був засновником та першим директором (з 1991 по 1999 рік) гуманітарно-технічного ліцею № 129. 

    За період існування району завідуючими відділом освіти були: 

   - Чевердак Олександр Миколайович (1992-1993 рр.)

   - Трушкін Анатолій Іванович (1993-1995)

   - Ставцев Федір Павлович (1995-1999)

   - Піщанський Юрій Дмитрович (1999 - 2001)

   - Яременко Валерій Миколайович (2001-2002)

   - Завалій Юрій Станіславович (2002-2010)

   - Колісник Тетяна Олександрівна (2010-2011)

   - Лопатнюк Олександр Миколайович (з грудня 2011 по теперешній час) 

    Заклади освіти Довгинцівського району були створені на базі закладів Саксаганського і Дзержинського районів.

    Так, із Саксаганського району в Довгинцівський район перейшли школи: середня школа №9 (директор Задорожний В.Т.), середня школа №109 (директор Тимченко А.П.), середня школа № 87 (директор Арсєєва Н.І), восьмирічна школа № 81 (директор Присяжна Д.І.). 

    Із Дзержинського району - середня школа № 24 (директор Чигрина В.А.), середня школа № 108 (директор Подлубна А.В.), середня школа № 94  (директор Кириченко П.Т.), середня школа № 89 (директор Коломієць А.Г.), середня школа № 84 ( директор  Білий А.Ф.), середня школа № 90 (директор Заїка П.М.), середня школа № 88 (директор Давиденко Л.В.), вечірня школа № 22 (була розташована по вулиці Літке) (директор Толмачова Л.В.)

    До району перейшов цементний завод, а школа, шефами якої вони були, залишалась у Дзержинському районі. Через рік (у 1981 році) восьмирічна школа № 65 за проханням директора заводу була приєднана до Довгинцівського району. На той час її директором була Баратюк В.В. 

    На початок 1980-1981 навчального року в районі навчалося близько 12 тисяч учнів. Найпотужнішими та найвідомішими у місті були середні школи №№9, 109, 24. 

     На 2 січня 1980 року в районі двомовними були середні школи №№ 94, 88, 89. Інші з викладанням російською мовою.

    У 1984 році вечірня середня школа № 22 була закрита, вчителів перевили в заочну школу № 1 Дзержинського району, а один із її консультпунктів став працювати в вечірній час на базі середньої школи №9. 

    У 1988 році восьмирічна школа №65 була реорганізована в десятирічну. А старе приміщення школи №81 було знесене,  і  під цим номером у 1989 році відкрито новобудову на Східному 1 - середню школу №81 (директор Тимченко А.П.).

    Першою новобудовою в Довгинцівському районі стала загальноосвітня школа № 88, яку було здано в експлуатацію в 1982 році. Першим директором новобудови була Давідченко Лідія Василівна. З 1986 року директором школи стає Хільченко Лідія Іванівна, а з 2003 року колектив школи очолює випускниця даної школи Ярмак Ірина Анатоліївна.  

    У зв’язку з будівництвом нових мікрорайонів «Східний -1, 2, 3» протягом кількох років було відкрито три  школи-новобудови, які охопили навчанням мешканців нових мікрорайонів.

   1 вересня 1989 року голова виконкому Криворізької міської ради Гутовський Григорій Іванович урочисто відкрив середню школу №81, директором якої став  Тімченко Анатолій Іванович.  На той час в школі навчалося 1540 учнів. Високо оцінивши якість роботи будівельників і підготовки школи до відкриття педагогічним колективом закладу, під час роботи Державної приймальної комісії Гутовський Г.І. виголосив: «Ось так треба будувати  і готувати школи – новобудови до прийому дітей». Високий рівень організації навчально-виховного процесу, якісний склад педагогічних кадрів дав можливість реорганізувати даний заклад з 1998 року в колегіум. З 2004 року колегіум було реорганізовано в Криворізький науково-технічний металургійний ліцей №81.  На даний час у закладі навчається 972 учня; працюють 82 педпрацівника, з яких 19 працюють в закладі з дня його заснування.


Тімченко Анатолій Петрович, перший директор загальноосвітньої школи №81


Криворізький науково-технічний металургійний ліцей №81


  Ровесником незалежної України стала  загальноосвітня школа  № 128 (директор Безугла Маргарита Олександрівна), яку було відкрито 1 вересня 1991 року. Відкриття даного навчального закладу дало можливість розвантажити  школу №81 і охопити навчанням дітей шкільного віку мікрорайонів «Східний 2, 3», де школа була ще в стані розбудови.  9 вчителів цієї школи працюють з дня її заснування .

  Загальноосвітню школу № 130 (директор Ставцев Федір Павлович) було відкрито в 1992 році. За кількістю учнів вона була найбільшою школою в країні. Так, на час відкриття в СШ №130 навчалося понад 3000 учнів. На даний час – це також один із найбільших  загальноосвітніх навчальних  закладів міста, де навчаються 1178 учнів.

   1995 року було закладено фундамент школи - новобудови на мікрорайоні «Батуринська», яку учні і мешканці мікрорайону чекали протягом п’яти років.  Найновішою шкільною будівлею в районі  є  загальноосвітня школа №89, яку було відкрито 1 вересня 2000 року. Директором школи була і залишається Балюк Валентина Іванівна.

  За велінням часу  на початку дев'яностих років у  країні почали з'являтися  школи нового типу.  За сприянням районного виконавчого комітету та відділу освіти в районі було відкрито 3 заклади нового типу і  1 спеціалізована  школа.

   Першими закладами нового типу в районі стали педагогічна гімназія та гуманітарно-технічний ліцей №129.


Криворізька педагогічна гімназія


Криворізький гуманітарно-технічний   ліцей  №129

   Ще під керівництвом директора загальноосвітньої школи №24 Чигриної Валентини Аркадіївни в закладі велись пошуки нових підходів  до навчально-виховного процесу. У 1991 році (директором на той час була  Баратюк Валентина Володимирівна) за рішенням виконкому Довгинцівської районної ради народних депутатів № 67/2 від 22.03.1991 р. школу було  реорганізовано в педагогічну гімназію, яка в 1994 році стала частиною педагогічного комплексу «Дошкільний навчальний заклад №183 – педагогічна гімназія – педагогічне училище - Криворізький державний педагогічний університет». Мета створення комплексу – орієнтація учнів на свідомий вибір професії вчителя, повернення пріоритетності вчительській професії. Разом  із вчителями гімназії викладання спеціальних курсів та курсів за вибором здійснювали професори, доценти та  старші викладачі Криворізького державного педагогічного університету. Така співпраця з науковцями сприяла розробці спільних методичних посібників, авторських програм, рецензуванню дипломних та курсових робіт, проведенню спільних конференцій, семінарів, наукових брифінгів, дослідницькій діяльності учнів гімназії. Велика кількість випускників Криворізької педагогічної гімназії пов'язали свій життєвий шлях із педагогічною діяльністю.

   На базі відремонтованої та відреставрованої старої будівлі школи № 87 у 1991 році було відкрито гуманітарно-технічний ліцей.  Засновником та першим директором (з 1991 по 1999 рік) гуманітарно-технічного ліцею № 129 був  Петрикєєв Сергій Іванович. У 1998 році відкривається другий корпус-підготовче відділення ліцею для учнів 5-7 класів на базі колишнього дошкільного навчального закладу №290.  На  час відкриття в ліцеї навчалося 260 дітей на двох факультетах – гуманітарному та технічному. На даний час в ліцеї отримують освіту 454 учнів.

Учні  гуманітарно-технічного ліцею під   

час уроків та  в позаурочний час

   З 1999 року директором гуманітарно-технічного ліцею №129 працює Погрібна Неля Сергіївна. За багатьма показниками ліцей є кращим закладом міста та області. Ліцей постійно бере участь у міжнародних та всеукраїнських навчальних проектах. Вчителі німецької мови є активними членами Асоціації германістів України. Ефективно використовують автентичні посібники Гете - інституту. У 2008 році ліцей став учасником Міжнародного проекту «Школи: партнери майбутнього».  На базі закладу проходив Міжнародний семінар учителів німецької мови в межах Міжнародного проекту «Школи: партнери майбутнього».

   Високий рівень організації навчально-виховного процесу, якісний склад педагогічних кадрів дав можливість реорганізувати  з 1998 року  загальноосвітню школу №81 в колегіум. А з 2004 року колегіум було реорганізовано в Криворізький науково-технічний металургійний ліцей №81.  На даний час у закладі навчається 972 учня; працюють 82 педпрацівника, з яких 19 працюють в закладі з дня його заснування. Із самого  початку  діяльності  школи в закладі працюють викладачі Криворізького відділення Національної металургійної академії України.

У Криворізькому науково-технічному  


металургійному ліцеї №81  забезпечується    


всебічний розвиток особистості.

   У  2002 році середня школа № 9, директором закладу на той час була Грицишина Тетяна Арсентієва,  набула статусу спеціалізованої школи з поглибленим вивченням суспільно-економічних дисциплін. Вивчення основ економіки в даному закладі передбачено з 1 класу. У закладі, крім обов’язкового предмету „Основи економіки” в 10-11 класах, вивчаються спецкурси  суспільно-економічного спрямування.

У Криворізький спеціалізованій школі №9 діти навчаються жити  в умовах ринкової економіки


Традиційним у закладі стало проведення економічних турнірів та ярмарок  

   Становлення системи позашкільної освіти відбувалося в межах Довгинцівського району.

   Позашкільний навчальний заклад «Станція юних техніків» було відкрито в 1981 році на базі закритого дошкільного навчального закладу на базі ліквідованого дитячого садка № 229 ПівГЗК. Першим директором Станції юних техніків був Йолкін Валерій Іванович. Протягом кількох років заклад демонстрував високі результати в міських та обласних змаганнях і, як підсумок довгої та кропіткої роботи, посів у 1985 році І місце серед Станцій юних техніків області.

   Вихованці Станції юних техніків є активними учасниками міських, обласних, всеукраїнських та міжнародних змагань, виставок науково-технічної та прикладної творчості. Протягом 2002-2008 років  команда авіамодельного гуртка посідала призові місця (більшою частиною перші) у всеукраїнських та міжнародних змаганнях. У 2005 році учні гуртка «Обробка мінералів» посіли І місце в міському турі  Всеукраїнської виставки «Країна Фантазія». На міжнародних змаганнях на Кубок Чорного моря  в 2007 році команда посіла  І та ІІ місце в особовому заліку.

   У 1984 році було відкрито районний Будинок піонерів імені Героїв – молодогвардійців на базі закритого дошкільного закладу № 228.  Першим директором закладу була Гайдаренко  Ольга Георгіївна. У 1995 році до складу закладу ввійшло 12 клубів – філій за місцем мешкання, заклад було перейменовано у Комплекс позашкільної роботи Довгинцівського району. 23 лютого 2003 року заклад було перейменовано у Центр дитячої та юнацької творчості «Гармонія»Сьогодні заклад працює за напрямками: художньо-естетичний, декоративно-вжитковий, літературно-гуманітарний, еколого-натуралістичний, туристко-краєзнавчий, робота з дитячими громадськими організаціями. Творчі колективу закладу є учасниками та призерами обласних та всеукраїнських конкурсів і фестивалів. ЦДЮТ «Гармонія» виховав два зразкових творчих колективи: хореографічний ансамбль «Іскорка» (керівник Н. Шульц) та Театр естрадної пісні (керівник О.Грицай). З 2006 року Театр естрадної пісні переведено в ЦДЮТ «Дружба».    

  Постановою № 276 виконкому міської Ради народних депутатів і президії міському  профспілки працівників металургійної промисловості  у 1988 році було відкрито  Клуб самодіяльної технічної творчості юних авіаторів і космонавтів імені Героя Радянського Союзу С.В. Мелашенкова на базі колишнього дошкільного закладу №180.  На даний час заклад має назву Комунальний позашкільний навчальний заклад «Клуб «Юний авіатор»». Заклад організовує роботу за двома напрямками: льотно-парашутний і об’єднання допоміжних гуртків («Початкове технічне моделювання», «Основи обчислювальної техніки», «Майстерня саморобкіна», «Фотогурток»). Це єдиний в області позашкільний навчальний заклад, який займається профорієнтацією молоді з авіаційного парашутного профілю. За роки існування зі стін закладу вийшло понад 250 юнаків, які стали кадровими військовими. Понад 300 юнаків і дівчат закінчили навчальні заклади  різних рівнів авіаційного профілю. Щорічно близько 10 учнів отримують сертифікат категорії «А», що відповідає 1-му спортивному розряду, а близько 50-ти учнів - свідоцтво парашутиста, яке відповідає 2-му та 3-му спортивному розряду.   

   З 01.09.2001 року рішенням ХХІ сесії ХХІІІ скликання Криворізької міської ради від 28.05.2001 року № 653 на базі кінотеатру "Дружба" було створено комунальний заклад «Центр художньо-естетичної творчості школярів та молоді». Директором було призначено Філімонову Тетяну Василівна. Згідно штатного розпису в Центрі працював 21 працівник. Відкрилося  15 гуртків естетичного напрямку. У зв’язку з незакінченими будівельними роботами та не оснащеністю закладу гуртки не могли працювати в повному обсязі і приносити результати. У 2003 році за сприяння Народного депутата України Вадима Гурова керівництвом «Укрзалізниці » були виділені кошти на реконструкцію будівлі. З 2006  року заклад називається Комунальний позашкільний навчальний заклад «Центр дитячої та юнацької творчості «Дружба».

  Дитячо-юнацька спортивна школа № 9 була створена на підставі рішення Криворізької міської ради народних депутатів № 362 від 16.12.1987 року, як центр фізичного розвитку, спортивної підготовки та організації змістовного дозвілля дітей, підлітків та молоді Довгинцівського району. Першим директором школи був Свищ Володимир Євгенійович.

   З 1990 року по 2000 рік спортивна школа № 9 працювала в режимі Дитячо-юнацького клубу фізичної підготовки (ДЮКФП). Основною метою ДЮКФП була спортивно-оздоровча робота серед дітей. На базі клубу працювало 11  спортивних гуртків: греко-римська боротьба, рукопашний бій, карате, тхеквондо,   акробатика, шейпінг, бокс, легка атлетика, шахи, шашки, спортивний туризм.

  У 2000 році  у зв’язку з новими вимогами розвитку спорту в Україні ДЮКФП був реорганізований в ДЮСШ (дитячо-юнацьку спортивну школу), діяльність якої спрямована на залучення дітей та підлітків до систематичних занять фізичною культурою і спортом., пошук спортивно обдарованих дітей та створення умов для реалізації їх здібностей в обраному виді спорту, підготовка спортивного резерву для збірної команди України. На сьогоднішній день у спортивній школі функціонує 3 відділення: «боротьба дзюдо та самбо», «легка атлетика», «шахи».

   У витоків становлення дошкільної освіти в районі була Маринюк (Панченко) Майя Дмитрівна, методист районного відділу з дошкільного виховання. На даній посаді вона працювала з 15.12.1982 по 01.06.1985. 1985 вона перейшла на роботу в управління освіти міськвиконкому. 

   На посаді методиста з дошкільного виховання працювали також Зарубіна Людмила Іллівна, Карман Тетяна Олексіївна, Куц Катерина Михайлівна (працює по цей час). 

   З початку створення району в ньому функціонувало 26 дитячих  ясель-садків. З них 9 садків Міністерства освіти (№№ 92, 93, 162, 172, 180, 183, 203, 204, 228), 8 дитячих садків Міністерства шляхів сполучення (Придніпровської залізниці) (№№ 34/130, 53/124, 14/128, 29/122, 91/166, 100/210, яслі №№ 50, 56) , 9 дитячих садків інших відомств (№ 290  – тресту «Криворіжіндустрбуд» , № 203, 209 – тресту «Криворіжжитлобуд», № 229 – Південного гірничо-збагачувального комбінату,   № 226 – Криворізької взуттєвої фабрики, № 19 – Криворізького гірничо-цементного заводу, № №16, 227, 236 – заводу «Криворіжсталь».

Годинник
Пошук на сайті
Бренд міста
Форма входу
Хмаринка тегів
Місцезнаходження
Календар
«  Березень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Статистика