5


Каталог файлів
Головне меню
Block title
Block content
Корисні посилання

Каталог файлів

Головна » Файли » Методична скарбничка » Інформаційні хвилинки

13 - 14 сiчня. Щедрий вечір
[ Викачати з сервера (24.5 Kb) ] 02.02.2013, 10:31

13 - 14 сiчня

Щедрий вечір

Інформаційна хвилинка

 

13 сiчня ми святкуємо свято Маланки, а 14 сiчня - свято Василя. У народi цi свята об’єдналися, i тепер ми маємо Щедрий вечiр або свято Маланки або старий Новий рiк.

«Щедрий вечiр, Добрий вечiр, Людям на здоров’я!», - так починалися щедрiвки.

Щедрiвки твори свiтського призначення. Вони вiдбивали настрої та бажання простого народу, будили його уяву про краще життя, зачаровували слухачiв щедрiстю та поезiєю слова. Саме щедрiвки у передноворiчну нiч спiвали дiти пiд вiкнами сусiдiв, коли йшли щедрувати або маланкувати.

Дiйовими особами Маланки виступали тварини - «коза», «журавель», «бик»; демонологiчнi персонажi - «смерть» i «чорт»; побутовi - «піп», «пан», «жандарм»; етнiчнi - «гуцул», «циган» та iншi. Маланка була парубоча та дiвоча. Центальну роль Маланки виконував парубок, перевдягнений у народне вбрання дiвчини або молодицi. Пiд хатою або зайшовши до неї, учасники дiйства розiгрували кумедні сценки -  інтермедії.

Дiвоча Маланка мала бiльш поважний характер. Обиралася найкраща з дiвчат, яку вдягали «молодою». Серед її прикрас були вiнок, стрічки, багато намиста. Iнша дiвчина виконувала роль «молодого» на iм’я Василь i вдягала жупан, шаровари, шапку, взувала чоботи. Дiвоча ватага iменувалася дружками. Дiвчата з «Василем» i «Маланкою» до хати не заходили, а щедрували пiд вiкнами.

А ось зранку 14 сiчня хлопчики (бо тiльки вони мали на це право) ходили по хатах i «посiвали». На щастя, на здоров’я, на Новий рiк» саме так поздоровляли хазяїв з Новим роком i, розкидаючи зерно, бажали доброго врожаю, здоров’я та удачi.

 

 

На Новий рік

Сiйся, родися,

             жито, пшениця,

Всяка пашниця,

На щастя, на здоров’я,

На Новий рiк,

Щоб краще вродило,

                         як торiк:

Коноплi - пiд стелю,

А льон – по колiна;

Щоб у вас, хрещених,

                   голова не болiла.

Будьте здоровi

            з Новим роком,

З Василем!

Категорія: Інформаційні хвилинки | Додав: dovg_vo
Переглядів: 1101 | Завантажень: 123 | Рейтинг: 1.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Годинник
Пошук на сайті
Бренд міста
Форма входу
Хмаринка тегів
Місцезнаходження
Статистика