Як вести розмову
Мета: формувати вмiння вести розмову виразно, чiтко, не поспiшаючи; вчити
будувати дiалог на конкретну тему; сприяти розвитку зв’язного мовлення;
виховувати повагу до спiврозмовника.
Обладнання: прислiв’я, правила
спiлкування, ситуацiї морального змiсту.
Хід заняття
1. Органiзація
класу
- Послухайте вiрш.
Про що в ньому йдеться?
Є слова, що
бiлi-бiлi,
Як конвалії квiтки,
Лагiднi, як усміх
ранку
Нiжвосяйнi, як зірки.
Є слова, як жар, пекучі
І отруйні, наче
чад...
В чарівне якесь
намисто
Ти нанизуєш їх в
ряд.
(О. Олесь)
- Якими можуть бути
слова? Чому?
II. Основна частина
уроку
1. Гра «Точно i швидко»
- Як приємно бачити
усмiхнене обличчя, почути ласкавi зверненi до вас слова. І тодi ваш настрiй
стає пiднесеним, веселим. Так само приємно почути вiд вас лагiднi, добрi слова.
Всi ви їх добре знаєте. Давайте їх пригадаємо якомога бiльше i нанизаємо велике
намисто iз чарiвних слiв.
Я вам кидаю м’ячик,
а ви по черзi називаєте слова вiтання вранцi та ввечерi, слова пошани, подяки.
- Дiти, а зараз я
хочу вам розповiсти змiст кiнофiльма, який менi розповiв Сашко. До речi, його
змiсту я не зрозумiла. Пiдкажiть, чому. Якої помилки припустився Сашко пiд час
розповiдi?
Коли Сашко прийшов
iз кiно - очi його збуджено блищали.
- Що, хороша була
картина? - запитала я.
- Ух, i здорово! -
вiдповiв вiн.
- Що ж здорово?
- Та розумiєте, так
здорово! Спочатку, значить, вiн раптом довiдується, а потiм розумiєте... Ну,
словом, просто здорово... загалом, так би мовити, вiн спочатку не знає, i так
здорово, що, розумiєте, взагалi нiхто не знає... а потiм, розумiєте, вiн уже
знає, а вони... Ну, загалом, здорово... Розумiєте?
- Чи зрозумiли ви?
Чому?
- Що б ви порадили Сашковi? (Вiдповiдi дiтей
записати на дошцi.)
2. Читання та обговорення правил спілкування
- Для того, щоб з
вами було приємно спiлкуватися, вам необхiдно запам’ятати такi правила.
Правила спілкування
1. Бiльше читай.
2. Читаючи,
намагайся запам’ятати новi слова.
3. Вживай тiльки тi
слова, значення яких тобi зрозумiле.
4. Будь чемний не
лише у вчинках, але i в словах.
5. Слухай
спiврозмовника не перебиваючи.
6. У розмовi не
розмахуй руками, не жестикулюй без потреби.
7. Не кажи про
присутнiх «вiн» або «вона».
8. До дорослих
звертайся на Ви.
9. Не кажи погано
або насмiшкувато про вiдсутнiх, завжди висловлюй свою думку про людину їй в
обличчя, а не критикуй поза очi.
- Хто бiльше
запам’ятав правил?
- Досить часто для
спiлкування на вiдстанi людина використовує телефон.
Яких правил
потрiбно дотримуватися пiд час розмови по телефону?
(Вiдповiдi дiтей.)
3. Робота в парах
«Розмова по телефону» (Складання діалогу та його вiдтворення)
1. Розв’язання ситуацiй
морального змiсту.
Кожен день ви
спiлкуєтесь зi своїми батьками, товарищами, дорослими.
Як ви вчините,
коли:
• стоять двоє
товаришiв, розмовляють, а вам необхiдно в одного з них про щось запитати?
• вам термiново
потрiбно щось сказати вчительцi, а вона говорить з iншою вчителькою?
• ви щось
розповiдаєте, а вас перебили?
(Дiти висловлюють
свої думки, доводять їх. Обираються найбiльш вдалi способи розв’язання
ситуацiй.)
4. Робота з
прислів’ями
- Використовуючи кольорову крейду,
з’єднайте групи слiв так, щоб отримати прислiв’я. Пояснiть їх.
Ласкаве слово - як три днi
хлiба не їв.
Яка
головонька,
умiй i змовчати.
Говорить так, така й
розмовонька.
Умiй сказати, що весняний
день.
- Мова - це душа народу, його думки, мрiї,
iсторiя, культура, традицiї, яких так багато, що всi й не перелiчити, тому що
наш народ - мудрий, працьовитий, щирий, добрий, щедрий та дотепний. Послухайте
характернi украiнські вирази, придуманi нашими предками, якi i в наш час
збагачують нашу мову, роблять її мелодiйною.
• Чесати язики -
вести пусту розмову.
• Ламати голову -
над чимось думати.
• Нi за холодну
воду не береться - нiчого не робити.
• Кивати п’ятами -
втiкати.
ІІІ. Пiдсумок
Про що дiзнались на
уроцi?
Які правила
спiлкування запам’ятали?
|