5


Каталог файлів
Головне меню
Block title
Block content
Корисні посилання

Каталог файлів

Головна » Файли » Методична скарбничка » Тематичні бесіди

Лісові пожежі
[ Викачати з сервера (33.5 Kb) ] 08.01.2013, 17:06

Лісові пожежі

 

Причини загорянь лісових масивів можуть бути самі найрізноманітніші. До 90 % лісових пожеж виникають від недотримання правил пожежної безпеки при поводженні з вогнем в місцях праці та відпочинку. Лісові пожежі також виникають і від блискавок та самозаймань торфу. Лісові пожежі поділяються на низові та верхові. При низових пожежах вогонь розповсюджується по земному настилу, вигорає суха трава, та листя яке знаходиться на землі, починають горіти з низу стовбури дерев. Низові пожежі в свою чергу поділяються на біглі та стійкі. Бігла пожежа розповсюджується з великою швидкістю. При стійкій пожежі вигорають підстилка, сильно обгорають корені та кора дерев, повністю згорає земний горючий настил. 

При високій температурі, вітру та затяжній низовій пожежі, особливо в  хвойних лісах, пожежа може перекинутись на крону дерев і перерости з низової в верхову. для верхових пожеж характерно розповсюдження вогню по кронам дерев. При цьому згорають хвоя, листя та крупні вітки. Виникненню верхових пожеж сприяє сильний вітер. Дерева після верхової пожежі гинуть. Верхові як і низові пожежі поділяються на біглі та стійкі. При сильному вітрі, такі пожежі розповсюдження на велику площу, розлітаються іскри, які можуть стати причиною виникнення пожеж в житлових будинках та спорудах, які знаходяться поруч біля лісосмуг. Швидкість розповсюдження верхової пожежі може досягти 15-20 кілометрів на годину. Такі пожежі затяжні і їх дуже важко загасити. Лісові пожежі виникають також від необережності, або нехтування правилами пожежної безпеки людьми, які виходять на лона природи відпочити, порибалити, або на охоту. в суху та спекотну погоду причиною загоряння може стати не загашені недопалок, сірник, або вогнище. 

Тому в лісі необхідно дотримуватися елементарних правил пожежної безпеки. Вогнища можна розпалювати тільки в тих місцях, де немає хвойного молодняку. Якщо ви розводите вогнище, то місце, де воно буде необхідно навколо обкопати, а коли ви вже збираєтесь піти, вогонь необхідно старанно загасити за допомогою піску, або води. Потрібно слідкувати, щоб не було розлітання іскор від вогнища. Забороняється кидати не загашеними недопалки чи сірники, це може призвести до жахливих наслідків. 

Якщо в лісі виникла пожежа, найпоширеніший засіб її гасіння – нахльостування полум’я віником з гілок листяних дерев. Потрібно рухатись по вогнищу і наносити скользящі удари, начебто замітаючи полум’я в сторону, на вигорівшу площу. Збивши основне вогнище, при наступному ударі по цьому місцю, віник затримують, прижимаючи до палаючої кромки і повертають, що дає охолонути горючим матеріалам. Група з 3-5 чоловік за 40-50 хв. може загасити нахльостуванням кромки пожежі довжиною 100 метрів. Також, для гасіння лісових пожеж використовують спосіб закодування кромки пожежі рихлим ґрунтом, яке викопують штиковими лопатами. Для цього ґрунт , який забирається лопатою поблизу кромки пожежі, кидають вподовж неї. Ґрунт, який попадає на горючі матеріали, охолоджує їх та ізолює від повітря. При гасінні спочатку збивають полум’я, а потім, зупинивши пожежу, насипають на кромку шар ґрунту товщиною 6-8 см. Також, якщо поблизу є водоймище – вогонь заливають водою. При цьому починають наступ на вогонь з того боку, куди він рухається, і намагаються оточити район пожежі з усіх боків. 

Ліс наше багатство, і недопущення його знищення вогнем в наших руках. 

Контрольні питання 

1. Уявіть собі, що під час прогулянки лісом ви побачили попереду себе на відстані 100-150 м вогонь, який поширюється по кущах і деревах. Виберіть із пропонованих варіантів ваші подальші дії та визначте їх черговість. 

а) Розвернетесь і втечете. 

б) Спробуєте визначити напрямок поширення вогню. 

в) Будете кричати і кликати на допомогу. 

г) Визначити напрямок вітру. 

д) Швидко зорієнтуєтеся і будете тікати у навітряний бік від вогню у безпечне місце. 

е) Спробуєте гілками або підручними засобами збити вогонь. 

ж) Знайдете найближче водоймище і в ньому дочекаєтесь, коли пройде вогонь. 

з) Повідомити про пожежу дорослим у найближчому населеному пункті. 

Відповідь: б, г, д, з.

 

2. Горить хлібне поле. Ваші дії? 

а) Викличете пожежну охорону і, визначивши напрямок вітру, спробуєте самостійно загасити вогонь пуском зустрічного вогню. 

б) Спробуєте косою, палицею або ногами збити колосся на землю на шляху вогню, утворюючи смугу шириною 0,5-1 м. 

в) Використовуючи лопати, будете виконувати вздовж краю вогню суцільну смугу з землі завширшки 20-40 см. 

г) Будете збивати вогонь гілками, мокрим одягом, не даючи йому розгорітися і не допускаючи поширення по верху. 

д) Негайно пошлете кого-небудь у найближчий населений пункт, а самі спробуєте вивести сільськогосподарську техніку, що опинилася в осередку пожежі. 

Відповідь: г.

 

3. При виході із зони лісової пожежі ви будете йти: 

а) За вітром, захищаючи органи дихання змоченим у воді куском тканини, марлевої пов’язки і т. п. 

б) У навітряний бік перпендикулярно до краю пожежі, використовуючи відкритий простір: дороги, галявини, береги ручаїв та річок, а також ділянки листового лісу. 

в) Прощупувати дорогу жердиною вздовж гирла лісової річки по можливості перпендикулярно напрямкові вітру або під кутом 450 до нього.

 

г) Пригнувшись, проти вітру. 

д) Долаючи край пожежі проти вітру, вкривши голову і обличчя.

Відповідь: б.

 

4. Лісова пожежа підбирається до населеного пункту. Ваші дії? 

а)Будете чекати повідомлення по ЗМІ і діяти відповідно до вказівок органів місцевої влади та органів ЦО. 

б) Заховаєтесь у кам’яних будівлях або вийдете на великі відкриті площі або стадіони. 

в) Будете швидко тікати вздовж річок або безпосередньо по воді. 

г) Усі разом будете тікати шляхами, що відводять від вогню і в той бік, який виведе в поле, до річок або в інше безпечне місце. 

д) Зберете найцінніші речі, документи, продукти харчування на 2-3 дні, запас питної води і будете виходити із зони лісової пожежі перпендикулярно до напрямку вітру у безпечне місце.

Відповідь: а.

Категорія: Тематичні бесіди | Додав: dovg_vo
Переглядів: 1346 | Завантажень: 143 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Годинник
Пошук на сайті
Бренд міста
Форма входу
Хмаринка тегів
Місцезнаходження
Статистика