5


Каталог файлів
Головне меню
Block title
Block content
Корисні посилання

Каталог файлів

Головна » Файли » Методична скарбничка » Тематичні бесіди

Не пали!
[ Викачати з сервера (45.0 Kb) ] 08.01.2013, 16:43

Не пали!

Круглий стіл з обговоренням

 

На стіні висить плакат із висловом давньогрецького філософа Сократа «Здоров’я — не все, але все без здоров'я ніщо» і малюнки про шкідливість куріння, виконані учнями.

Круглий стіл проводять 2 учні (можна залучити вожатих), один з яких – батько, а другий – син. 

1-й ведучий. Все почалося в XV ст.., коли Колумб висадився за океаном в далекій і невідомій країні. Там його здивовані матроси побачили схожих на фокусників людей, які згортали з сухого листя трубки, брали їх в рот і підпалювали... 

2-й ведучий. Тубільці втягували дим і випускали його назовні... Нещасні нерідко при цьому втрачали свідомість, входили в транс і навіть корчилися як від сильного болю, але, за їх словами, вже не могли жити без цього «табако»... 

1-й ведучий. Всі ми знаємо, що поганий приклад може бути заразливим. Тютюн потрапив спочатку на кораблі Колумба, а потім з легкої руки його матросів — у Європу, де почав поширюватися по будинках і салонах шукачів гострих відчуттів. Втім, швидкому поширенню табакопаління почало сприяти не стільки людська цікавість, скільки жадання наживи і агресивна реклама. 

2-й ведучий. В кінці XVI ст. англійці, сподіваючись на крупні бариші, завезли тютюн в «далеку Росію», але на перших порах вони зазнали фіаско. Через необережність курців в Москві та інших містах Росії почали траплятися пожежі...

Цар Михайло Федорович, побачивши, що справа прийняла настільки неприємний поворот, заборонив тютюн і навіть ввів різні покарання для тих, хто, незважаючи на заборону, продовжує балуватися небезпечним зіллям. Курців почали засилати до Сибіру, найзухвалішим з них виривали ніздрі, як небезпечним злочинцям... І народ був в цьому солідарний з урядом. 

1-й ведучий. Втім, до середини XVII ст.. не лише купці, але й багато державних чиновників зрозуміли, що завдяки торгівлі тютюном можна отримувати немалі гроші... Переслідування курців повсюдно почало сходити нанівець, і, нарешті, зовсім припинилося. Почалося швидке поширення тютюну по всьому світу, процес пішов, незважаючи ні на пожежі, швидке поширення тютюну по всьому світу, процес пішов, незважаючи ні на пожежі, ні на заперечення церкви, ні навіть на явне погіршення здоров'я новоявлених залицяльників заморського зілля. Цар Петро I, наслідуючи приклад європейських королів, високим указом вирішив ввезення тютюну до Росії, оподаткувавши купців величезним митом... 

2-й ведучий (питання дітям). Звичка! Що це таке? (Відповіді учнів.) Так, звичка — це те, до чого звикаєшся і без чого потім, на жаль, буває важко обійтися. Звички бувають корисні, а бувають і шкідливі. Назвіть, будь ласка, відомі вам хороші звички. (Заняття спортом, шанування старших, читання книг, звички вчасно лягати спати, бути ввічливим, не грубити, не ображати слабких і так далі). 

1-й ведучий. А тепер назвіть погані звички. (Плювати на підлогу, колупати в носі, грубити вчителям і взагалі старшим, палити, лінуватися і робити все не вчасно...) Вірно? 

2-й ведучий. А тепер давайте поцікавимося, які результати дало нам опитування з приводу вашого відношення до паління. В ньму взяли участь 41 дівчинка і 29 хлопчиків. Я ставив чотири питання: два — хлопчикам, два - дівчаткам. Відповіді на них розподілилися таким чином.

Тобі подобається, якщо дівчина палить? (Всі 29 хлопчиків відповіли «ні».)

Хотів би ти, щоб твоя майбутня дружина палила? (27 хлопчиків відповіли «ні», 2 — «так».)

Тобі подобається, якщо хлопчик палить? (24 дівчинки відповіли — «ні», 17— «так».)

Хотіла б ти, щоб твій чоловік палив? (39 дівчаток відповіли — «ні», 2 —«так».) 

Це ваша думка, дорогі дівчатка і хлопчики. І вона, як бачимо, не на користь тютюну і паління. Так чому ж багато людей продовжують триматися за свою незносну звичку? І ще зрозуміло, якщо це діти, яким хочеться виглядати старше за свої роки. А дорослі? Якого з них не запитай, майже кожен скаже, що із задоволенням би кинув палити, але признається, що «не може це зробити»... 

1-й ведучий. А чи так це насправді? Медики вважають, що наша думка щодо нездатності перемогти погану звичку абсолютно необґрунтовано. Адже якщо, не дай Бог, розвинеться інфаркт міокарду або рак легені, то людина миттю кидає палити. Значить, все ж таки може... Виходить, чекав, коли «грім гряне»? 

2-й ведучий. Наукові дослідження показали, що 70% курців за бажання можуть за допомогою вольового зусилля кинути палити, оскільки у них немає сильної фізіологічної потреби в тютюні. А ось 5—10% застарілих курців дійсно потребують допомоги лікарів. Як ви думаєте, наші школярі, що брали участь у тестуванні, відносяться до тих 70%, які безболісно можуть залишити шкідливу звичку, або до 5—10% застарілих курців? Відповідь абсолютно ясна... Отже тут вся справа в характері, вірніше, в його силі.  

Знайте, що, на думку медиків:

1 цигарка скорочує життя на 15хв;

1 пачка цигарок — на 5 год;

той, хто палить 1 рік, втрачає 3 місяці життя;

хто палить 4 роки — втрачає 1 рік життя;

хто палить 20 років — 5 років;

хто палить 40 років — 10 років.

 

1-й ведучий. Давайте докладніше розглянемо приведені дані. Звичайно, вони мають умовний характер. Я абсолютно згоден з тими, хто вважає, що тривалість життя того або іншого курця скоротиться не обов'язково саме на вказане число років. Але щодо того, що скоротиться, можете не сумніватися. До складу тютюнового диму входить більше трьох тисяч шкідливих речовин, причому одне страшніше за інше. Назву деякі з них: нікотин, миш'як, свинець, чадний газ... І багаточисельні хімічні сполуки. 25% цих речовин осідає в організмі курця, 5% залишається в недопалку, 20% згорає, 50% потрапляє в повітря... 

2-й ведучий. Зараз я вам спробую продемонструвати фізіологічні наслідки куріння за допомогою ось цього приладу. Зараз ми побачимо, як смолисті речовини, що виділяються з тютюну, проникають в легені і який слід вони там залишають. (Процес куріння моделюється за допомогою приладу, зробленого на малюнках, опублікованих в журналі «Воспитание школьников» № 7 за 2000 р.) 

Питання, які ведучі можуть задати дітям під час роботи приладу:

1. Як виглядає ватяний фільтр після експерименту? (Він пожовтів, покрився гаром і сажею.)

2. Як виглядають стінки приладу? (Вони потьмяніли, на склі помітний наліт диму.)

3. Як, на вашу думку, виглядають легені людини після викуреної нею сигарети? (На них залишають свій слід кіптява і дим.)

 

1-й ведучий. Це і є ті самі хімічні речовини, які поступово приводять до різних захворювань. За рік їх може осісти в легенях та дихальних шляхах курця до одного літра. Скільки ж сил доводиться витрачати нашому організму на самоочищення! 

2-й ведучий. Скажіть, до яких негативних наслідків приводить попадання в організм людини тютюнового диму? (Відповіді учнів.) 

1-й ведучий (узагальнює відповіді). До негативних наслідків куріння відносяться: неприємний запах з рота, поява кашлю і хрипоти, жовтого нальоту на зубах, послаблення роботи легенів, задишка, серцебиття, передчасні зморшки, блідість, погіршення пам'яті... 

2-й ведучий. Про наслідки куріння можна говорити і детальніше. Вас цікавить, наприклад, чому відбувається погіршення пам'яті? Відповідаю: речовини, що містяться в тютюні, діють ще і на нервову систему. Під його дією вона спочатку збуджується, а потім відбувається реакція гальмування і у людини притупляється свідомість. Крім того, в курців поступово розвиваються легеневі захворювання, які можуть перерости в хронічний бронхіт, астму і, нарешті, туберкульоз і рак легенів. В жінок, що палять, у декілька разів частіше народжуються хворі діти. Курцю важче висиджувати на уроках — потяг до сигарети заважає їм зосередитися... 

1-й ведучий. Втім, деякі з нас, напевно, могли б сказати декілька слів в захист тютюну. Наприклад, серед дівчат існує думка, що хлопці з тими з них, хто палить, починають поводитися більш розкуто, сміливо, легше з ними знайомляться... лише не подумайте, що завдяки сигареті можна знайти якусь особливу чарівливість. Все пояснюється набагато простіше. Сигарета робить дівчину в очах хлопців доступнішої. Більшість же з них не бажають мати супутницю життя, яка палить, і не дивляться на таких серйозно. 

2-й ведучий. Але якщо табакопаління, як, втім, і багато інших шкідливих звичок, нічого, окрім проблем, не несуть, то треба подумати, що ми можемо протиставити цій напасті. 

1-й ведучий. У багатьох країнах світу вирішили не обмежуватися розмовами... Останні роки подекуди навіть почали вводити проти любителів тютюну тій країні, яка проголосила свободу як головну цінність людства — США. Штраф до 3000 дол. чекає кожного, хто надумається закурити в Нью-йоркському ресторані з кількістю місць більше 35...

В Італії останнім часом взагалі кинули палити в суспільних місцях, включаючи ресторани, бари, музеї, не говорячи вже про банки і офісні приміщення. Бояться. Ще б, адже з порушників там стягується штраф до 125 долл.!

В Англії на гроші, які як штраф платить порушник законодавства, можна запросто купити уживаний автомобіль.

У Франції за куріння в ресторанах, кафе і на перонах з недавніх пір доводиться платити настільки ж великі штрафи.

В Данії астрономічно виросли ціни на цигарки.

У Сінгапурі палити на вулицях дозволено, а струшувати попіл ні... Тому, хто впустить коробку з-під цигарок, загрожує штраф в 625 дол.

В Токіо з 2002 р. заборонено палити у всіх суспільних місцях під загрозою величезного штрафу...

Ці заходи по боротьбі з курінням прийняті урядами багатьох розвинених держав. Керівники заводів, банків, офісів, у свою чергу, почали давати надбавку до заробітної плати некурящим співробітникам...

А які заходи по боротьбі з курінням застосовувалися в нашій країні за останні роки? (На пачках сигарет почали писати про те, що куріння небезпечне для здоров'я, намагаються заборонити рекламу сигарет...) 

2-й ведучий. У нашій країні поки що надана свобода дій продавцям і виробникам сигарет. Реклама вселяє нам, що сигарети — це щось чудове, і пропонує пробувати то один їх сорт, то інший... Ціни на цигарки і сигарети низькі, як ніде в світі. Люди можуть палити навіть при найнижчих доходах, губити при цьому себе і тих, що оточують. Що маємо, не бережемо, втративши плачем... 

1-й ведучий. Той, хто закликає нас до занять спортом, хто учить чистоті і ладу у всьому — ваш дійсний друг. Вчиться говорити «ні» тим, хто пропонує закурити... (Показує плакати про шкоду куріння, намальовані учнями.) 

2-й ведучий. Підведемо підсумок нашій бесіді. В світі, за даними ВІЗ, від куріння щорік вмирають 2,5—3 млн. людей, або 1 людина кожні 10 сек. Ми з вами розмовляли, а люди вмирали від свого безвілля і неуцтва. Як же нам з вами бути далі? 

1-й ведучий. Згідно інсценуванню, яке ви проглянули, батько з сином вирішили не палити. А яке рішення приймете ви? (Учні приймають спільне рішення, яке можна оформити таким чином.) 

Вирішили:

-         постараюсь ніколи не протягувати руку до цигарки;

-         подумаю про заняття спортом;

-         постараюся навчитися говорити «ні», коли мені пропонують погане. 

2-й ведучий. Спасибі всім за участь в бесіді!

Категорія: Тематичні бесіди | Додав: dovg_vo
Переглядів: 1067 | Завантажень: 93 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Годинник
Пошук на сайті
Бренд міста
Форма входу
Хмаринка тегів
Місцезнаходження
Статистика