5


Каталог файлів
Головне меню
Block title
Block content
Корисні посилання

Каталог файлів

Головна » Файли » Методична скарбничка » Тематичні бесіди

Що чинити, якщо ви…
[ Викачати з сервера (54.5 Kb) ] 08.01.2013, 16:28

Що чинити, якщо ви…

 

…потрапили під дію стресу

У наш непростий час необхідно знати, як надавати допомогу при емоційних потрясіннях. Необхідно встановити емоційний контакт з людиною, якій ви хочете допомогти. Принесіть їй чашку чаю, спробуйте розговорити, а коли вона почне відповідати, слухайте, не перебиваючи. І обов'язково порадьте викласти на папері те, що турбує, поглянути на текст "поглядом стороннього", а потім власноручно знищити. Форма і послідовність викладу значення не мають. Важливо писати не відриваючись і як можна повніше. Ні в якому випадку не пропонуйте і не вживайте як "ліки" алкоголь і наркотики. Вони позбавляють вас контролю над собою і часто призводять до істерики або самогубства. Опинившись в стані стресу або допомагаючи іншій людині, варто мати під рукою номер "Телефону довіри"

 

...побачили людину,  що лежить без руху

При первинному огляді потерпілого, насамперед, необхідно переконатися в наявності у нього серцебиття і дихання. Переконайтеся, що дихальні шляхи не перекриті якими-небудь предметами. Уважно огляньте шийний відділ хребта, заздалегідь звільнивши шию від коміра. Акуратно натисніть на живіт і з'ясуйте, чи є у потерпілого больові відчуття. Попросіть потерпілого по черзі підняти ноги. Таким чином Ви зможете зрозуміти, чи цілий тазостегновий суглоб. Потім обстежте кістки рук на наявність пошкоджень. І останнє: необхідно визначити, чи чутливі пальці на ногах. Закінчивши долікарський огляд, попросіть потерпілого не рухатись і викличте "Швидку допомогу".

 

...проводите сердечно-легеневу реанімацію

 

Найбільш ефективну реанімацію при раптовій зупинці серця повинні проводити відразу декілька чоловік. Оптимальне число тих, що беруть участь в реанімації, - 3 людини. Рекомендується відразу ж, приступити до непрямого масажу серця. Для цього потрібно покласти потерпілого на спину, шматком чистої матерії очистити ротову порожнину, після чого розстебнути одяг і визначити місце натискання на грудну клітку. Складіть долоні так, щоб права рука упиралася в груди, а ліва лежала зверху. Зробіть 5 енергійних качків. Потім дається команда "вдих", і один з помічників проводить штучну вентиляцію легенів, вдихнувши повітря у відкритий рот потерпілого. Ніс потерпілого необхідно затиснути. Інший помічник повинен кулаком постійно натискати на живіт  потерпілого в області діафрагми - це необхідно для повноціннішого постачання кров'ю головного мозку і життєво важливих органів. У жодному випадку не зупиняйтеся. Вдих повинен чергуватися з масажем серця. Коли у потерпілого з'явиться пульс, обов'язково оберніть його на живіт і прикладіть  до голови холод.

Якщо у людини зупинилося серце, щонайшвидше надайте йому посильну допомогу. Спершу перевірте, чи є пульс на сонній артерії і реакцію зіниць на світло. Переверніть потерпілого на спину, розстебніть на ньому верхній одяг.  Потім переходьте до непрямого масажу серця. Для цього покладіть  під шию потерпілого вал так, щоб голова закинулася назад, і тисніть на груди прямими руками. Обов'язково супроводжуйте масаж вентиляцією легенів: на кожних 15 натискань роблять 2-3 видихи. Частота натискань - 40-60 раз на хвилину. Масаж слід проводити не менше 20-30 хвилин. Непрямий масаж серця припиняють в тому випадку, якщо на сонній артерії з'явився пульс.

 

...стали свідком серцевого нападу

При серцевому нападі найстрашніше - повна зупинка серця. Тому спершу необхідно повністю припинити будь-яку роботу і не рухатися. Потім, щоб зменшити біль, потерпілого повинен зробити глибокий вдих і на 10-15 секунд затримати дихання. Остерігаючись різких рухів, потрібно сісти, по можливості підклавши під спину подушки. Нарешті, радимо прийняти валідол або валокордин і викликати "Швидку допомогу".

 

...повертаєтесь  додому ввечері

Перш ніж вийти з  метро на вулицю в темний час доби, обов'язково подзвоніть  додому і попросіть  Вас зустріти. Заздалегідь продумайте свій маршрут. Прагніть йти по освітлених вулицях вздовж проїжджої частини  або там, де вечорами можна зустріти людей:  вздовж платних автостоянок, собачих майданчиків, вздовж житлових будинків. Якщо Ви зустріли галасливу компанію, краще перейдіть на іншу сторону вулиці. Йдіть спокійно, не проявляючи нервозності. Ваш упевнений крок відлякає хуліганів.

 

...провалилися під лід

Якщо Ви провалилися під лід, прагніть пересуватися до того краю ополонки, звідки йде течія. Це гарантія, що Вас не затягне під лід. Діставшись до краю ополонки, прагніть більше висунутися з води, щоб налягти грудьми на закраїну і закинути ногу на край льоду. Якщо лід витримав, обережно перекиньтеся на спину і повільно повзіть до берега. Вибравшись на сушу, поспішіть зігрітися: охолоджування може викликати серйозні ускладнення.

Якщо на Ваших очах хтось провалився під лід, озбройтеся будь-якою палицею, жердиною або дошкою і обережно, повзучи рухайтесь  до ополонки. Доповзти слід до такого місця, з якого легко можна кинути ремінь, сумку на ремені або протягнути лижну палицю. Коли людина, що знаходиться у воді, вхопиться за протягнутий предмет, акуратно витягуйте його з води. Вибравшись з ополонки, відповзіть подалі від її краю.

 

...посковзнулися в ожеледь

Одна з головних небезпек взимку - ожеледь і, як наслідок, можливе падіння. Треба прагнути не впасти на коліна або прямі руки. Падаючи вперед, прийміть удар на всю поверхню тіла і максимально підніміть  голову. При падінні на схилі, постарайтеся приземлитися на бік. Витягніть руку і не падайте на лікоть. Витягнута вздовж схилу рука захистить Вашу голову і усуне навантаження на плече. Якщо ви впали на спину, притисніть підборіддя до грудей - так ви не ударитеся потилицею. А щоб не пошкодити копчик, підтягніть коліна до обличчя і спробуйте якомога більше "закруглювати" спину.

 

...довго знаходитеся на морозі 

Щоб не замерзнути, треба рухатися. Якщо ж, не дивлячись на всі зусилля, ви відчули, як німіють руки, розітріть їх один об одного, а коли кровотеча відновиться - засуньте їх під пахви. Не забудьте зняти кільця і годинник - це поліпшить циркуляцію крові. Робіть енергійні махи руками. При цьому рука має бути максимально розслаблена, а долоня – розчепірена. Так само зігріваються ноги. Можна також використовувати спосіб, який в народі носить назву "ескімоського". Руки витягують вздовж тіла, пальці розчепірюють. Плечима роблять різкі і часті рухи вгору-вниз.


...потрапили в лавину

Відправляючись в гори, обов'язково купіть лавинний датчик. Його марка значення не має, адже всі вони працюють на одній частоті. Повісьте його на шию під одяг. Рюкзак - ненадійне місце, його може зірвати лавиною. До зап'ястя руки прив'яжіть яскраву довгу стрічку. По її кінцю Вас буде легко відшукати в снігу. 

Якщо ж хтось з Ваших супутників все-таки потрапив під лавину, терміново переведіть датчики в режим пошуку. В цьому випадку прилад почне видавати гучний сигнал, причому чим ближче до потерпілого, тим сигнал інтенсивніший. Датчик діє на відстані 50 метрів і на глибині 6 метрів під снігом. 

Виявивши людину під сніговим завалом, негайно приступайте до розкопок і будьте готові надати потерпілому першу допомогу. Крім того, потрапивши під лавину, насуньте на рот і ніс комір светра або куртки, закрийте обличчя долонями, складеними ковшем, - це захистить рот від снігу і дозволить вам дихати. І у жодному випадку не кричіть. Бережіть сили і кисень. Чекаючи допомоги, прагніть не заснути.

 

...обморозили руку або ногу

Перше, що треба зробити при обмороженні, - доставити потерпілого в тепло. Потім звільнити обморожені частини тіла від мерзлого одягу, зняти всі металеві предмети: браслети, ланцюжки, годинник і кільця. Це поліпшить циркуляцію крові.

Приготуйте теплу воду, температурою 20 - 30 градусів, і помістіть в неї обморожену руку або ногу. Потримайте її там приблизно півгодини,  намагаючись при цьому ворушити пальцями.

Як тільки чутливість відновиться, обережно протріть руку (ногу). Переконавшись, що на обморожених ділянках не залишилося вологи, накладіть суху, чисту пов'язку. Проте, у жодному випадку не стягуйте шкіру і обов'язково прокладіть бинт між пальцями.  Потім на перші шари бинта для додаткового зігрівання покладіть шар вати і продовжуйте накладати пов'язку.

Якщо у потерпілого обморожені щоки або вуха, прикладіть  до них шматочок теплої тканини (тканину треба заздалегідь пропрасувати праскою). І, нарешті, необхідно викликати  лікаря.

 

...розбили градусник і пролили ртуть 

Якщо Ви розбили градусник і ртуть розкотилася по столу або підлозі, у жодному випадку не намагайтеся витерти її ганчіркою - це приведе лише до розмазання ртуті і збільшення поверхні випару. Для збору ртуті приготуйте наповнену водою банку з щільною кришкою, звичайний пензлик, гумову грушу, паперовий конвертик, лейкопластир, мокру газету, ганчірку і розчин марганцівки. 

За допомогою пензлика треба зібрати найкрупніші кульки ртуті в паперовий конвертик. Потім "втягніть" в гумову грушу дрібніші кульки, а найдрібніші крапельки "наклейте" на лейкопластир. Всю зібрану ртуть помістіть  в банку і щільно закрийте її. Очищену поверхню протріть мокрою газетою, а потім обробіть розчином марганцівки і як слід провітрите приміщення. Банку з ртуттю необхідно здати в управління ( відділ)  з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення.

 

...виявили, що у дитини  температура 

Якщо у дитини  піднялася температура, необхідно негайно викликати лікаря, повідомивши диспетчера "Швидкої", наскільки висока температура. Потім м'якою ганчірочкою або губкою, змоченою в спиртовому або горілчаному розчині, обітріть груди, живіт, спину і руки дитини. Спиртовий  розчин, випаровуючись з поверхні тіла, охолодить організм. Також дуже важливо охолодити голову дитини.  Для цього на чоло  треба покласти рушник, змочений в холодній воді. Одягніть на дитину бавовняну майку, яка добре вбирає вологу, дайте гаряче пиття і накрийте ковдрою. Після цього вона повинна  заснути.

 

...отруїлися 

Якщо Ви отруїлися, то, насамперед, необхідно провести промивання шлунку. Для цього треба випити 3-4 стакани слабкого розчину марганцівки і викликати блювоту. Для повного очищення шлунку потрібно випити, не менше трьох літрів розчину. Якщо в будинку є аптечка, то потрібно приготувати проносне, додавши в нього активоване вугілля. Цю суміш необхідно запити великою кількістю теплої води. Можна прийняти препарати, що підтримують сердечну діяльність.

 

...виявили в квартирі вогнище пожежі 

Якщо у Вас на кухні зажевріла білизна, що висить над плитою, негайно вимкніть газ і залийте полум'я водою. Киньте димлячу річ на підлогу і затопчіть. Потім відкрийте вікно і провітріть кухню. 

Якщо у Вас на шнурі праски з'явилося полум'я, відразу відключіть її від електромережі. Потім накрийте полум'я ганчіркою і погасіть його. 

Якщо зажевріла відкрита проводка, відключіть електрику в квартирі або закидайте дріт землею з квіткових горщиків. 

Якщо Ви відчули запах плавкого пластика, знайдіть місце пошкодження проводки. Поторкайте розетки, чи не теплі вони. Виявивши джерело запаху, викруткою або плоскогубцями з пластмасовими ручками розсуньте дроти, що зажевріли. Відключіть електрику. У жодному випадку не заливайте полум'я водою! 

Якщо ви не в змозі самостійно згасити вогонь, без зволікання викликайте пожежників.

 

...відчули запах диму зі сходової клітки 

Якщо джерело диму знаходиться поза вашою квартирою, вийдіть на сходову клітку і оглядіться. Якщо вогнище спалаху знаходиться поверхом (або декількома) нижче, не сходьте вниз по сходах і не намагайтеся скористатися ліфтом: при пожежі ліфт завжди відключається. Не панікуйте. Терміново викличте пожежників, повідомивши точну адресу, своє прізвище, найбільш зручний маршрут для під'їзду до будинку. Головне - запобігти попаданню диму в квартиру. Для цього розірвані на смужки мокрі ганчірки заправте в щілині між дверима і косяком. Потім закрийте всі  наявні в квартирі витяжні вентиляційні отвори складеною ковдрою або подушками. Дим завжди піднімається догори. Тому сядьте на підлогу і прикрийте дихальні шляхи змоченим у воді рушником. А зараз спокійно чекайте приїзду пожежників.

 

...дізналися про хімічну аварію у вашому районі

 

Якщо на хімічно - небезпечному об'єкті, розташованому поряд з вашим будинком, стався викид отруйних речовин, що сильно діяли, уважно відстежуйте повідомлення про причину подачі сигналу і порядок дії в ситуації, що склалася, по радіо і ТБ. Якщо необхідно покинути квартиру і є ця можливість, закрийте двері, вікна, кватирки, відключіть електроживлення квартири, візьміть мінімально необхідний одяг (влітку - обов'язково дощовик!), надіньте засоби індивідуального захисту, візьміть триденний запас продуктів, що не псуються, і постарайтеся швидко, але без паніки, покинути зону ураження. Ліфтом не користуйтеся, електрику в заражених районах відключають. 

Якщо Ви не можете покинути приміщення, закрийте вікна, двері, кватирки, відключіть електроживлення квартири, надіньте засоби індивідуального захисту і проведіть зовнішню (липкою стрічкою або пластиром) і внутрішню (закрити вентиляційні отвори щільним матеріалом або папером) герметизацію приміщення. По можливості сховайтеся у ванні або туалеті, оскільки ці приміщення не мають зовнішніх стін, завісивши двері вологим простирадлом. Слід також пам'ятати, що при поширенні сильнодіючих отруйних речовин (СДОР) легше або важче за повітря, доцільно знаходитися на нижніх або верхніх поверхах будівлі відповідно.

 

...заблукали і вимушені ночувати в лісі

 

Якщо Ви заблукали в лісі, постарайтеся вийти на галявину або будь-яку відкриту місцевість. Користуйтеся природними орієнтирами: північна сторона дерева покрита лишайниками і мохами, а на південній - завжди більше гілок, листя густіше. Якщо погода сонячна, можна визначити напрям на південь по наручному годиннику. Для цього годинникову стрілку треба направити на сонце. Кут між годинниковою стрілкою і цифрою "1" на циферблаті розділіть  навпіл лезом ножа, яке і вкаже напрям на південь. 

Якщо Ви вимушені взимку заночувати далеко від населеного пункту, необхідно побудувати хатину. Кращим місцем для неї буде схил яру або річки. Витопчіть в снігу яму, візьміть свої лижі і лижі своїх супутників і увіткніть їх в сніг, утворюючи каркас хатини. Закруглені кінці лиж нахиліть всередину і як можна міцніше зв'яжіть шнурком або мотузкою. Потім з твердого снігу або насту наріжте снігову цеглу. Найбільші укладіть в основу  піраміди - з висотою розмір цегли треба зменшити. Укладайте їх з невеликим нахилом всередину. Потім закладіть щілини снігом, настеліть  підлогу з гілок або очерету. 

Якщо Ви організовуєте вогнище, то робіть це на відкритій галявині далеко від коріння ближніх дерев. Вертикально підріжте дерен до ґрунту по колу майбутнього кордону вогнища. Товщина дернового покриву може досягати восьми сантиметрів. Розріжте внутрішню частину дерну, що утворилася, на вісім рівних частин по діаметру. Акуратно підріжте кожну частину  і, перевернувши, укладіть по периметру вогнища. Тепер, почніть розпал  вогнища з дрібних гілок.

 

...укушені отруйною змією 

Якщо Вас укусила змія, перш за все необхідно уважно оглянути місце укусу. Отруту потрібно якнайскоріше видалити, до того,  як вона почне діяти. Джгут в подібному випадку не накладають. Ножем акуратно зробіть невеликий хрестоподібний розріз на кожній ранці. Тепер постарайтеся висмоктати отруту. Ні у якому випадку не ковтайте її! Протягом 10 хвилин після укусу необхідно ввести від однієї до трьох ампул преднізолону в область рани. Введіть ліки повільно і обережно. Припікати рану залізом не можна! Після уколу прикрийте рану марлевою серветкою, складеною у декілька разів. Щоб місце укусу знаходилося у спокої, а отрута, що залишилася, не скупчувалася в лімфатичному вузлі і не поширювалася по організму, накладіть м'яку шину! Прикладіть знизу до пошкодженої руки або ноги декілька прямих гілок і акуратно, не здавлюючи рану, примотайте їх бинтом. А тепер намагайтесь дістатись до найближчої лікарні або травмпункту.

 

...збираєтеся в похід на байдарці 

Збираючись в похід на байдарці, покладіть в непромокальні пакети і сумки документи і продукти харчування. Сипкі продукти краще зберігати в легких пластикових пляшках з написом

 


Категорія: Тематичні бесіди | Додав: dovg_vo
Переглядів: 798 | Завантажень: 99 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Годинник
Пошук на сайті
Бренд міста
Форма входу
Хмаринка тегів
Місцезнаходження
Статистика