5


Каталог файлів
Головне меню
Block title
Block content
Корисні посилання

Каталог файлів

Головна » Файли » Нормативно-правові документи » Накази Відділу освіти

№109 Про підсумки роботи районної психолого-медико-педагогічної консультації у 2013 – 2014 навчальному році
[ Викачати з сервера (98.5 Kb) ] 30.05.2014, 08:41

ВИКОНКОМ ДОВГИНЦІВСЬКОЇ РАЙОННОЇ В МІСТІ РАДИ

ВІДДІЛ ОСВІТИ

 м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50086

вул. Дніпропетровське шосе, 16

тел./факс 71-20-56


 


 

 «27 »   травня   2014  р.                                                          109                                  

Про підсумки роботи

районної психолого-медико- 

педагогічної консультації

у 2013 – 2014 навчальному році


 

На виконання  Указу Президента України від 30.09.2010 №926/2010 «Про заходи щодо забезпечення  пріоритетного розвитку освіти в Україні», Законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про дошкільну освіту», «Про основу соціальної захищеності інвалідів в Україні», «Про реабілітацію інвалідів в Україні», наказу Міністерства освіти і науки від 07.07.2004 №569/38 (у редакції наказу Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, наказу Міністерства освіти і науки від 04.06.2013 №680 «Про організацію діяльності  психолого-медико-педагогічних  консультацій», спільного наказу МОН і МОЗ України від 27.03.2006 №240/165 «Про затвердження Порядку комплектування дошкільних навчальних закладів(груп) комплектуючого типу», наказу ДОН ДОДА від 09.07.2013 № 557 «Про організацію діяльності психолого-медико-педагогічних консультацій», з метою забезпечення належних умов та поліпшення змісту роботи діяльності Криворізької міської та районних психолого-медико-педагогічних консультацій щодо своєчасного виявлення дітей  з порушеннями психофізичного розвитку, визначення для них адекватних форм психолого-педагогічної, соціально-медичної, корекційної та реабілітаційної допомоги, обстеження і влаштування дітей дошкільного та шкільного віку з особливими освітніми потребами у спеціальні дошкільні навчальні заклади, навчально - реабілітаційні центри, загальноосвітні навчальні заклади, спільного наказу управління освіти і науки, управління охорони здоров’я виконкому Криворізької міської ради від 27.08.2013 № 506/162 «Про організацію діяльності Криворізької зональної та районних психолого-медико-педагогічних консультацій у 2013-2014 н. р.», з  метою якісної організації роботи  в районі   у 2013 – 2014 навчальному році щодо ранньої діагностики і корекції вад розвитку дітей, своєчасної організації спеціального та професійно – трудового навчання дітей з особливими освітніми потребами було організовано роботу районної психолого-медико-педагогічної консультації (далі РПМПК).

У  склад РПМПК входить  11 осіб: завідувач РПМПК -  Овчаренко Віта Анатоліївна, методист з початкової та корекційної освіти; заступник  завідувача РПМПК  -  Куц Катерина Михайлівна, методист    з дошкільної освіти; 2 учителя-дефектолога, 3 учителя-логопеда, 3 практичних психологи, 1 лікар-психіатр. 6 членів РПМПК мають вищу кваліфікаційну категорію, 10 ( крім психіатра) - педагогічну освіту. Курси підвищення кваліфікації члени РПМПК проходять своєчасно згідно фаху, за яким працюють. Всі члени РПМПК працюють на громадських засадах.

З метою раннього виявлення психофізичних особливостей індивідуального розвитку дітей, визначення адекватних умов їх навчання та виховання, корекції, реабілітації та наступного працевлаштування, на виконання Обласної програми психолого-медико-педагогічної допомоги дітям з обмеженими можливостями у Дніпропетровській області в Довгинцівському районі було продовжено роботу  районної психолого – медико - педагогічної консультації. Для організації роботи РПМПК в 2013-2014  навчальному році видано такі накази: наказ  від 30.08.2013  №225 «Про організацію роботи районної психолого – медико – педагогічної консультації в 2013 - 2014 навчальному році», наказ  від 29.08.2013 №238 «Про закріплення загальноосвітніх шкіл  та дошкільних навчальних закладів за логопедичними пунктами у 2013 – 2014 навчальному році», наказ від 22.10.2013 №278 «Про внесення змін до наказу від     29 серпня 2013 №225 «Про закріплення загальноосвітніх шкіл  та дошкільних навчальних закладів за логопедичними пунктами у 2013 – 2014 навчальному році».

Членами районної психолого – медико - педагогічної консультації розроблені та виконуються заходи щодо виконання Обласної програми психолого – медико - педагогічної допомоги дітям з обмеженими можливостями у Дніпропетровській області. Серед основних напрямків роботи консультації слід зазначити діагностичну та консультативну діяльність.

За період 2013-2014 навчального року районною психолого-медико-педагогічною консультацією проведено 15 засідань, на яких було обстежено 95 дітей шкільного віку. Встановлено діагноз: «ЗПР» - 54 учням; «Легка розумова відсталість» - 25 учням;  «Помірна розумова відсталість» - 3 учням; «Порушення поведінки» - 13 учням. Районною ПМПК ведеться консультаційна робота. Так протягом поточного навчального року було надано 147  консультацій щодо виявлення дітей з особливостями ПФР, оформлення документів для проходження  районної та обласної ПМПК, організації подальшого навчання даних дітей: батькам - 95, практичним психологам  - 11, педагогам-26, членам адміністрації шкіл - 12, службі у справах неповнолітніх – 3.

Індивідуально-корекційну роботу з дітьми РПМПК безпосередньо не здійснює, проте організовує, спрямовує і контролює даний вид діяльності в закладах освіти району.

З батьками дітей, що мають тяжкі порушення психофізичного розвитку і не охоплені спеціальним навчанням,  в основному проводиться консультативно - роз’яснювальна  робота. По-перше, ведеться робота щодо переконання батьків у необхідності навчання дітей у відповідних спеціальних навчальних заклалів (КЗО «Криворізький багатопрофільний навчально-реабілітаційний центр «Натхнення» та КЗО «Криворізький багатопрофільний навчально-реабілітаційний центр «Сузір’я» ), де вони будуть мати досвід спілкування з однолітками та отримають уміння і знання необхідні для їх подальшої соціалізації. По-друге,  надаються рекомендації психолога, дефектолога та логопеда щодо створення умов для забезпечення розвитку дитини в домашніх умовах, проведення з дітьми корекційних занять, створення позитивного мікроклімату в родині тощо.

        РПМПК бере активну участь в організації та здійсненні роботи  з ранньої та подальшої соціальної реабілітації дітей-інвалідів. Так у відділі освіти створено банк даних дітей-інвалідів. Протягом квітня закладами освіти спільно з медичними установами було поновлено  базу даних про дітей-інвалідів та дітей, що мають вади психофізичного розвитку. Кожного року до дня інвалідів проводяться благодійні акції для дітей-інвалідів із залученням спонсорських коштів. Діти-інваліди, що перебувають на індивідуальному навчанні, залучаються до позаурочного життя класу: їх запрошують  на свята, екскурсії, відвідують однокласники та класний керівник.

        Загальноосвітні навчальні заклади району уклали угоди про співпрацю з КЗО «Криворізький багатопрофільний навчально-реабілітаційний центр «Натхнення» та КЗО «Криворізький багатопрофільний навчально-реабілітаційний центр «Сузір’я» з метою надання консультативної допомоги педагогічним працівникам та корекційно - реабілітаційної допомоги  дітям з особливими освітніми потребами, в тому числі дітям з інвалідністю, які навчаються  в загальноосвітніх навчальних закладах за індивідуальною та інклюзивною формами навчання. Дітям даної категорії надається достатній рівень освітніх послуг, що дозволить їм на рівні з іншими учнями продовжити навчання після школи, здобути професію.

        З метою забезпечення конституційних прав дітей з особливостями психофізичного розвитку і державних гарантій на здобуття освіти в КНВК «Загальноосвітня вальдорфська школа І-ІІІ ступенів-дитячий садок» та КЗШ №№108, 130 створено класи з інклюзивним навчанням. Відповідно видано накази відділу освіти від 02.09.2013 №229 «Про організацію інклюзивного навчання в закладах освіти Довгинцівського району в 2013-2014 навчальному році» , наказ відділу освіти  від 12.09.2013 №245 «Про організацію інклюзивного навчання Тоценка Олександра».

    РПМПК протягом 2013-2014 навчального року здійснювалась просвітницька робота серед батьків, педагогів щодо інклюзивного навчання учнів з особливими освітніми потребами. На базі КНВК «Загальноосвітня вальдорфська школа І-ІІІ ступенів-дитячий садок» провели міський семінар для заступників начальників відділів освіти, завідувачів РПМПК «Інклюзивна освіта: виховуємо та навчаємо разом», згідно плану роботи навчально-методичної лабораторії інклюзивної освіти  в ДОІППО  брали участь у науково-методичній конференції «Інклюзивна освіта та її забезпечення у навчальному закладі», були присутні на нараді з питань організації роботи районних (міських) ПМПК у Дніпропетровському обласному методичному психолого- медико-педагогічному центрі, брали участь в обласному заході «День психолого-медико-педагогічної консультації системи освіти Дніпропетровщини», були присутні на засіданні обласної методичної ради за участю керівників районних (міських) методичних об’єднань практичних психологів і соціальних педагогів у Дніпропетровському обласному методичному психолого-медико-педагогічному центрі, провели семінар-тренінг для практичних психологів району щодо психологічного супроводу дітей та методичної роботи в умовах інклюзивного навчання: «Основи інклюзивного навчання у сучасному навчальному закладі», семінар-практикум для практичних психологів та соціальних педагогів «Педагогічна система корекційного навчання та виховання дітей із порушенням поведінки та емоційного розвитку».

         В Довгинцівському районі інклюзивну освіту в загальноосвітніх закладах  отримує чотири учні:

1. Ільченко Єлизавета Валеріївна, КНВК «Загальноосвітня вальдорфська школа І-ІІІ ступенів-дитячий садок» ;

2. Тоценко Олександр Тарасович, КНВК «Загальноосвітня вальдорфська школа І-ІІІ ступенів-дитячий садок» ;

3.  Бебік Михайло Андрійович, КЗШ №108;

4.  Гребенюк Уляна Вікторівна, КЗШ №130.

         Заклади освіти з інклюзивним навчанням уклали Угоди про співпрацю     з КЗО « Криворізький Багатопрофільний навчально-реабілітаційний центр» Сузір’я» ДОР» та з КЗО «Криворізький Багатопрофільний навчально-реабілітаційний центр «Натхнення» ДОР». Сторони зобов’язалися співпрацювати з метою надання корекційно-розвиткової  та реабілітаційної допомоги дітям з особливими освітніми потребами, в тому числі дітям  з інвалідністю, які навчаються                в загальноосвітніх навчальних закладах з індивідуальною та іншими формами навчання. Предметом співпраці є надання освітніх, соціальних та інших послуг сім’ям дітей з особливими освітніми потребами. Спільна співпраця навчальних закладів забезпечує наступність у:

  • програмах, педагогічних технологіях;
  • формах, методах і прийомах колекційної роботи педагогічних працівників з дітьми з особливими освітніми потребами;
  • педагогічній співпраці з батьками.

В закладах освіти ведеться продуктивна робота з дітьми на інклюзивному навчанні:

- складено накази «Про організацію інклюзивного навчання   в 2013-2014 році»  в районі та закладі на кожну дитину;

- індивідуальна програма розвитку (ІПР) на кожного учня;

- пристосування/модифікація класного середовища;

- діагностична карта;

- карта комплексної корекції;

- індивідуальний план колекційної роботи вчителя-логопеда;

- тематичне планування корекційно-розвиткових  занять з психологом;

- індивідуальний план корекційної роботи із соціальним педагогом.

Навчально-виховний процес у класах з інклюзивним навчанням здійснюється відповідно до робочого навчального плану школи, за навчальними програмами, посібниками, рекомендованими Міністерством освіти і науки України  для загальноосвітніх навчальних закладів.

Однією із складових роботи РПМПК  є психолого-педагогічна та медична просвіта. Школи на електронних носіях отримують інформацію, щодо вдосконалення навчально-виховного процесу, організації роботи з дітьми, що мають вади психофізичного розвитку.  Консультантами РПМПК в закладах освіти проводяться  лекції та тренінги психологічного та здоров’язберігаючого змісту.

У закладах освіти району видано накази про організацію шкільних психолого-медико-педагогічних консиліумів. Питання організації роботи шкільних педконсиліумів розглядалось у відділі освіти на методичній раді, на засіданні районного методичного об’єднання практичних психологів.

 В усіх  загальноосвітніх закладах працюють практичні психологи та соціальні педагоги. Між ними та РПМПК підтримується постійний зв’язок щодо виявлення дітей з порушеннями психофізичного розвитку,  розладами поведінки, схильністю до бродяжництва тощо. Останнім часом покращилася співпраця РПМПК та районної служби у справах неповнолітніх.

Курси підвищення кваліфікації члени РПМПК проходять своєчасно згідно фаху, за яким працюють. Спеціальну освіту мають учителі-логопеди, практичні психологи, лікар-психіатр.

         Координацію та узагальнення діяльності районної ПМПК здійснює міська  ПМПК та обласна ПМПК. Районна ПМПК , у свою чергу, координує роботу шкільних психолого – медико - педагогічних консиліумів.

         Щороку на початку навчального року відділом освіти видається організаційний наказ про роботу РПМПК, який включає додатки: «Склад РПМПК»,  «Мережа спеціальних груп ДНЗ», спеціальних класів в ЗНЗ, логопедичних пунктів при ЗНЗ», «Графік засідань ПМПК».  У кінці року узагальнюються результати роботи РПМПК протягом року, видається відповідний наказ. На  нарадах заступників директорів  з навчально-виховної роботи систематично розглядаються питання співпраці закладів освіти і РПМПК. У загальноосвітніх навчальних закладах, на базі яких працюють класи інтенсивної педагогічної корекції, створено шкільні постійно діючі психолого – медико-педагогічні консиліуми у складі заступника директора  з   навчально-виховної роботи, що відповідає за організацію роботи початкової школи та організацію індивідуального навчання, шкільного практичного психолога, соціального педагога, вчителя-логопеда, медичного працівника, вчителів початкових класів. У навчальних закладах , де немає класів інтенсивної педагогічної корекції або це заклади нового типу, консиліуми збираються за потребою. Шкільні консиліуми є підзвітними РПМПК, яка спрямовує і контролює їх роботу.

На даний час у районі проживає 16 419 дітей віком до 18 років, з них дошкільного віку – 6652, шкільного – 9767. Вади психофізичного розвитку мають 3751 дитина (з них 1098 – дошкільного віку, 2653 – шкільного), що становить 2.3 % від загальної кількості дітей. У 2012-2013 навчальному році відсоток дітей з вадами розвитку становив 23,2 %. Ми спостерігаємо тенденцію до зниження відсотку учнів, що мають такі психофізичні вади: порушення психічного розвитку, вади зору та слуху, збільшення  з вадами мовлення, розумовою відсталістю та труднощами розвитку з нормою інтелекту.

         Відділом освіти приділяється достатня увага вдосконаленню мережі спеціальних класів та груп, логопедичних пунктів для роботи      з дітьми, що мають особливості психофізичного розвитку.

         У 2013-2014 навчальному році районною психолого -  медико-педагогічною консультацією уперше виявлено 26 учнів загальноосвітніх навчальних закладів району , що становить 27 % від загальної кількості обстежених дітей. З них : ЗПР – 21 учнів, з легкою розумовою відсталістю – 2  учні,  з помірною розумовою відсталістю – 1, з порушенням поведінки – 2 учні.

У 2012-2013 н. р. виявлено вперше 75 учнів, що становить 55% від загальної кількості обстежених дітей. З них: із ЗПР – 62 учні, з легкою розумовою  відсталістю – 7 учнів, з порушенням       поведінки – 6 учнів.

У 2011-2012 н. р.  уперше виявлено 70 учнів, що становить 30% від кількості обстежених дітей.

         На даний час у районі проживає 16419 дітей віком до 18 років, з них дошкільного віку – 6652, шкільного – 9767. Вади психофізичного розвитку мають 3751 дитина ( з них 1098 – дошкільного віку, 2653 – шкільного).

         У 2013-2014 році районною психолого – медико – педагогічною консультацією обстежено 95 учнів шкільного віку.  З них 26 учнів обстежено вперше., 69 – повторно. Дітей, які мають статус дитина-інвалід вперше обстежено 1 дитину.

         Серед учнів, обстежених РПМПК вперше  (26 учнів) – 21 учень із затримкою психічного розвитку. Цим учням рекомендовано навчання в класах інтенсивної педагогічної корекції. 2  учні з легкою розумовою відсталістю. Одному рекомендовано індивідуальне навчання, 1 – навчання в НРЦ. Троє  з порушенням поведінки. Їм рекомендовано навчання в НРЦ. 1 учениця з помірною розумовою відсталістю, не соціалізована, знята з навчання.

Діти зі складними вадами розвитку мають можливість отримати допомогу в центрах соціально-психологічної реабілітації для дітей-інваліді м. Кривого Рогу.

 За даними обліку у районі мешкає 3751 дитина від 0 до 18 років      з вадами психофізичного розвитку.

          Для забезпечення рівня доступу до якісної освіти дітей, які мають особливі освітні потреби, відділом  освіти та загальноосвітніми навчальними закладами району створено належні умови для забезпечення рівного доступу громадян до якісної освіти та підвищення її ефективності. У районі функціонує розгалужена мережа спеціальних груп у ДНЗ, класів інтенсивної педагогічної корекції в ЗНЗ, яка постійно оптимізується у зв’язку зі збільшенням кількості дітей з вадами розвитку.; організовано роботу логопедичних пунктів (6) та індивідуальне навчання для учнів, які не можуть відвідувати навчальні заклади. Так, У 2013-2014 навчальному році в класах інтенсивної педагогічної корекції (19 класів)  навчається 224 учні.  Для роботи          з дітьми, які мають вади мовлення, організовано роботу 6 логопедичних пунктів на базі загальноосвітніх навчальних закладів ( КЗШ №№88, 89, 94, 108, 128, 130). На базі дошкільних навчальних закладів працює     31 спеціальна група, в яких  надають корекційні послуги дітям дошкільного віку.        

Враховуючи вищесказане,
 

НАКАЗУЮ :


 

1. Затвердити підсумки роботи  районної психолого – медико – педагогічної консультації у 2013-2014 навчальному році.


 

2. Відділу освіти :


 

2.1. Оголосити подяку педагогам  за якісну організацію діяльності районної психолого-медико-педагогічної консультації щодо ранньої діагностики і корекції вад розвитку дітей та професіоналізм у організації навчання дітей з особливими освітніми потребами.

2.2. Кращих членів РПМПК   нагородити  грамотами    відділу освіти (додаток 1).

       2.3. Оголосити подяку директорам КЗШ №84   Бабіч Т.Г., КЗШ №88 Ярмак І.А., КЗШ №89 Балюк В.І., КЗШ №94 Подгурській О.Г., КЗШ №108 Стешиній Л.О., КЗШ №128 Остапенко С.В., КЗШ №130 Яковлевій Т.А.  за високий організаційно – технічний рівень  проведення засідань РПМПК.

        

                                                                                              

3. Керівникам загальноосвітніх навчальних закладів:


 

3.1. Проаналізувати роботу шкільних психолого-медико-педагогічних консиліумів.

        3.2. Відпрацювати систему роботи з дітьми з порушеннями психофізичного розвитку ,  посилити контроль за роботою педагогів, які працюють у даному напрямку.

3.3. Активізувати роботу педагогів щодо виявлення дітей з вадами психофізичного розвитку, первинного консультування, організації їх навчання і виховання.

        4. Оприлюднити даний наказ на сайті відділу освіти в мережі Інтернет (dovgvo.ucoz.ua) у визначений чинним законодавством термін.

5. Координацію роботи щодо виконання даного наказу покласти на методиста районного методичного кабінету  Овчаренко В.А., контроль – на завідуючу районним методичним кабінетом   Микитишину Л.В.
 


 

 НАЧАЛЬНИК ВІДДІЛУ ОСВІТИ                                    О.М.ЛОПАТНЮК                                                                                


 

Категорія: Накази Відділу освіти | Додав: dovg_vo
Переглядів: 1345 | Завантажень: 178 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Годинник
Пошук на сайті
Бренд міста
Форма входу
Хмаринка тегів
Місцезнаходження
Статистика