5


Каталог файлів
Головне меню
Block title
Block content
Корисні посилання

Каталог файлів

Головна » Файли » Соціально-психологічна служба » Соціально-психологічна служба

Методичні поради щодо проведення психологічного дослідження
[ Викачати з сервера (51.5 Kb) ] 12.09.2012, 12:24

МЕТОДИЧНІ ПОРАДИ ЩОДО ПРОВЕДЕННЯ

ПСИХОЛОГІЧНОГО ДОСЛІДЖЕННЯ

 

Проведення психологічного дослідження передбачає декілька етапів, а саме:

1.     Формулювання проблеми.

2.     Висунення гіпотези.

3.     Здійснення перевірки гіпотези: а) вибір методів дослідження;

                                                           б) отримання даних.

4.     Інтерпретація результатів.

 

      1 етап

     Проблема  формулюється як питання, на яке треба знайти відповідь. Як правило, проблема виходить із практики в зв”язку з необхідністю вирішити якусь конкретну задачу. Наприклад:” Які фактори визначають появу асоціальних тенденцій в поведінці підлітків?”, чи "Як повинна будуватися система виховання, зорієнтована на особистісний ріст дитини?”, чи "Які психологічні наслідки сприйняття рок-музики для дітей молодшого шкільного віку?” та інш.

     Необхідно зазначити, що як би абстрактно ни ставилась проблема, її формуліровка завжди передбачає певну систему тлумачення тих чи інших явищ. В наведених прикладах це уявлення про те, що таке "асоціальна поведенка”, "особистісний ріст”, "виховання”. Тобто, дослідник в постановці проблеми не може бути вільним від попередньо вироблених теоретичних уявлень.

 

      2 етап

     Після того, як проблема сформульована, необхідно визначити найбільш вірогідний варіант відповіді на поставлене питання, а в подальшому перевірити правильність свого припущення. В науковій роботі припущення, яке є попереднім поясненням певних фактів називається  гіпотезою.

     Гіпотеза повинна формулюватися конкретно, у відповідності до життєвих ситуацій. Так, в наведеному прикладі, припущення типу "фактором, який визначає асоціальні тенденції в поведінці підлітка є його специфічні відносини з дорослими” допоможе значно звузити коло пошуку.

     Отже, основною вимогою до гіпотези є її перевіряємість. При висуненні гіпотези не використовуються вирази типу "Можливо, що …” чи " або, або”, адже перевірити на достовірність можливо тільки конкретне ствердження. У випадку, коли висувається декілька рівноможливих гіпотез, тоді вони перевіряються послідовно.

 

      3 етап

     Коли гіпотеза сформульована, переходять до її перевірки на емпіричному, тобто дослідному матеріалі. Для цього необхідно, по-перше, визначити методи дослідження, а по-друге, за допомогою обраних методів отримати необхідні дані.

     Серед методів дослідження виділяються організаційні  та емпіричні методи. В якості основного організаційного методу виступає планування дослідження як порівняння даних відносно різних об”єктів дослідження. Відповідно говорять про порівняльний метод. Цей метод широко використовують в усіх галузях психології. Крім порівняльного використовують метод поперечних зрізів, коли дослідження проводиться з людьми різних вікових груп, а в подальшому виявляються узагальнені характеристики на кожному віковому рівні. Дещо інакше проводиться дослідження за допомогою лонгітюдного методу, який передбачає роботу з однією групою людей (або з однією людиною) протягом тривалого часу з регулярними обстеженнями за одними і тими ж параметрами. Інша назва лонгітюдного методу - "подовжній” зріз.

      Для одержання первинних даних використовують емпіричні методи дослідження. Основні з них та відносно самостійні це - спостереження, експеримент та психодіагностичне дослідження. Крім названих, можуть використовуватись і такі допоміжні методи, як опитування, бесіда, анкетування.

      Після того, як методи дослідження визначено, проводиться одержання емпіричних даних та їх обробка, де в якості методів виступають різні форми кількісного та якісного аналізу.      

 

      4 етап

      Завершується психологічне дослідження етапом інтерпретації, тобто співвіднесенням отриманих результатів з висунутой гіпотезою. Робляться висновки щодо її достовірності, при необхідності переглядають певні положення.

Категорія: Соціально-психологічна служба | Додав: dovg_vo
Переглядів: 1264 | Завантажень: 168 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Годинник
Пошук на сайті
Бренд міста
Форма входу
Хмаринка тегів
Місцезнаходження
Статистика